reklama
kategoria: Na Sygnale
4 październik 2024

Poszkodowani przez powódź przedsiębiorcy mają otrzymać pomoc w ciągu 2 tygodni

zdjęcie: Poszkodowani przez powódź przedsiębiorcy mają otrzymać pomoc w ciągu 2 tygodni / fot. PAP
fot. PAP
Rządowa pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź przewidziana w przepisach tzw. specustawy ma być udzielona w ciągu 7-14 dni - wskazał w piątek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Jednocześnie zaapelował o szybkie składanie wniosków do ZUS.
REKLAMA

"Z mojej rozmowy z prezesem ZUS wynika, że wystarczy od 7 do 14 dni, aby ta pomoc została udzielona i przedsiębiorcy mogą uruchamiać proces przywracania swojej działalności gospodarczej" - powiedział Paszyk, cytowany w komunikacie MRiT.

Minister zaapelował do poszkodowanych przedsiębiorców, aby jak najszybciej zgłaszali się po wsparcie finansowe do ZUS. "Zwracam się do wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców, którzy czekają na pomoc – zgłaszajcie się Państwo do ZUS, tam drogą elektroniczną lub osobiście można złożyć oświadczenie i wniosek o udzielenie pomocy. W ZUS będzie można od razu wyliczyć kwotę pomocy" - wskazał Paszyk.

MRiT poinformowało, że przedsiębiorca nie musi dysponować oceną rzeczoznawcy, by złożyć wniosek. "Wystarczy, że złoży do ZUS oświadczenie o poniesionych w wyniku powodzi stratach" - podkreślono.

Jak podano w komunikacie, do wniosku należy dołączyć informacje lub oświadczenia dotyczące m.in. preferowanego sposobu wyliczenia wysokości świadczenia interwencyjnego, wysokości średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r., ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych (chodzi o umowę zawartą przed wystąpieniem powodzi), wysokości wnioskowanej kwoty, faktycznego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz numeru rachunku bankowego.

Szef resortu przypomniał, że o pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi, bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej, a do wyboru mają dwie możliwości wyliczenia wsparcia finansowego. "Pierwszy sposób, to liczba osób ubezpieczonych w firmie razy kwota 16 tys. zł i to będzie suma do wypłaty. Drugi sposób, to 75 proc. średniomiesięcznego przychodu za ubiegły rok. Wybór należy do przedsiębiorców" - przypomniano.

W czwartek szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę powodziową. W piątek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Sejm uchwalił nowelizację we wtorek, natomiast w czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.

Nowela przewiduje m.in. mechanizm pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. Mają oni otrzymać 16 tys. zł na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średniomiesięcznego przychodu osiągniętego rok wcześniej. Pomocą objęci zostaną prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, pracodawcy i przedsiębiorcy prowadzący tzw. działalność sezonową, czyli osoby korzystające z umowy-zlecenia. Pułap wsparcia dla jednego przedsiębiorcy określono na milion złotych, a na pomoc dla dotkniętych przez powódź firm zarezerwowano miliard złotych.

Specustawa zakłada też wsparcie dla kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały wskutek powodzi.

Nowelizacja przewiduje też zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.

Zmiana umożliwia też zawieszenie postępowania cywilnego lub sądowo-administracyjnego z urzędu w związku z sytuacją powodziową i niemożnością wzięcia udziału w postępowaniu, a także zawieszenie biegu terminów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych (np. wniesienie odwołania, zażalenia, skargi, sprzeciwu).

Specustawa zawiera też przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów popowodziowych.

Nowela przewiduje też zwiększenie do tysiąca złotych zasiłku dla rodziny lub osoby samotnie gospodarującej poszkodowanej w wyniku powodzi w celu pokrycia kosztów zużycia energii elektrycznej lub paliwa niezbędnych do osuszenia pomieszczeń zajmowanych przez tę rodzinę lub osobę. (PAP)

gkc/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowa Ruda
-4.3°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowej Rudzie

kiedy
2025-01-18 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-18 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 17:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-23 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany