reklama
kategoria: Kraj
26 styczeń 2024

Magdalena Sroka (PSL-TD) szefową komisji śledczej ds. Pegasusa

zdjęcie: Magdalena Sroka (PSL-TD) szefową komisji śledczej ds. Pegasusa / fot. PAP
fot. PAP
Magdalena Sroka (PSL-TD) została w piątek wybrana na szefową sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Wiceszefami komisji zostali: Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja).
REKLAMA

Wcześniej w piątek Sejm powołał członków komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Członkami komisji zostali: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS, Magdalena Sroka z PSL-Trzeciej Drogi, Paweł Śliz z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Kandydaturę Sroki na szefową komisji, którą zgłosił podczas pierwszego posiedzenia poseł KO Krzysztof Bosacki, poparło 10 z 11. członków komisji, a ona sama wstrzymała się od głosu.

Prowadząca posiedzenie wicemarszałek Dorota Niedziela zaproponowała, by oprócz przewodniczącej w prezydium komisji zasiadały jeszcze cztery osoby. Nowo wybrana przewodnicząca zgłosiła kandydatów na swoich zastępców: Marcina Bosackiego, Pawła Śliza Trelę i Przemysława Wiplera.

Marcin Przydacz (PiS) zwrócił uwagę, że wśród kandydatów na wiceszefów komisji nie znalazł się ani jeden przedstawiciel PiS i zgłosił Jacka Ozdobę.

Sroka zwróciła uwagę, że na jedenastu członków komisji, aż czterech to posłowie PiS. W związku z tym, jak podkreśliła nie widzi powodu, dla którego dodatkowo jeden z nich miałby znaleźć się w prezydium.

Wiceprzewodniczącymi komisji zostali wskazani przez Srokę: M. Bosacki, którego kandydaturę poparło 6. posłów, a wstrzymało się 5.; P. Śliz, na którego oddano 10 głosów, a on sam się wstrzymał; T. Trela, którego poparło wszystkich 11. członków komisji i P. Wipler, na którego zagłosowało 9. posłów, a jeden wstrzymał się od głosu.

W związku z tym głosowanie nad kandydaturą Ozdoby już się nie odbyło.

Tuż po zakończeniu posiedzenia, Magdalena Sroka podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że prace komisji śledczej ds. Pegasusa mogą potrwać dłużej niż pozostałych dwóch komisji śledczych powołanych przez Sejm. "Mamy bardzo wiele wątków do zbadania" – zauważyła posłanka. Jak dodała, podczas drugiego posiedzenia komisji, ustalone zostaną zasady jej prac. "Wszystkich członków komisji czeka również weryfikacja ABW" – zaznaczyła Sroka.

Pytana o świadków, którzy powinni stanąć przed komisją, przewodnicząca stwierdziła, że choć ich lista jest już gotowa, nie chce na tę chwilę zdradzać wszystkich nazwisk. "Niewątpliwie jednak przed komisją staną m.in. Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Beata Szydło" – podkreśliła.

Sroka poinformowała też, że kolejne posiedzenie komisji może odbyć się w lutym. "Podczas następnego posiedzenia Sejmu złożymy pierwsze wnioski dowodowe. Musimy się przygotować i uzyskać dokumenty z ministerstw, służb, prokuratury i sądów" - poinformowała.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe. (PAP)

Autorka: Daria Al Shehabi

dsk/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowa Ruda
4.4°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 16:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowej Rudzie

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-18 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury w Nowej...
wstęp biletowany